####
PRZEJRZYSTY OJCZYSTY. PRZEZ MŁODOMOWĘ DO WSPÓŁCZESNEJ KULTURY
Projekt “Przejrzysty ojczysty. Przez młodomowę do współczesnej kultury”, zakładający ogląd najmłodszej polszczyzny, kształtowanie świadomości językowej i propagowanie kultury języka ojczystego, poświęcony jest wszechstronnej analizie młodzieżowej awangardy językowej jako świadectwa zmian nie tylko językowych, ale także społeczno-kulturowych. Został pomyślany jako działanie umożliwiające włączenie do aktywności naukowych, edukacyjnych i popularyzujących właściwego podmiotu badań – młodzieży z regionu świętokrzyskiego i spoza niego.
Wszystkie wydarzenia zaplanowane w projekcie relacjonowane są na stronach internetowych:
https://kieleckietowarzystwonaukowe.pl
https://ilij.ujk.edu.pl/xxix-tydzien-kultury-jezyka/ ,
https://uniwersytetotwarty.ujk.edu.pl/
a także na profilach facebookowych:
https://www.facebook.com/ujk.ilij
https://www.facebook.com/ktn.kielce
https://www.facebook.com/UOUJK
Projekt realizuje kilka różnorodnych celów, którym przyporządkowano odpowiednie zadania i szczegółowe działania.
Cel popularnonaukowy:
– ponadregionalna debata popularnonaukowa (seminaria, wykłady, panele dyskusyjne) nad stanem współczesnej młodomowy (języka młodzieżowego) i jego wpływem na język polski ogólny oraz na kulturę współczesną.
– namysł nad wskazanym wyżej – dynamicznym i budzącym społeczne kontrowersje – stylem komunikacyjnym, który obejmuje wiele środowisk, np. natywnych użytkowników języka (nastolatków) i dorosłych (w tym językoznawców, nauczycieli oraz ludzi mediów i kultury).
Cel edukacyjny: kształtowanie świadomych i odpowiedzialnych postaw młodzieży i dorosłych wobec języka polskiego przez obserwację jednej z najbardziej popularnych jego odmian; popularyzacja wiedzy o języku jako „przestrzeni” dostępu do kultury współczesnej; doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym w różnych sytuacjach komunikacyjnych i relacjach pragmatycznych.
Cel społeczny: działania zmierzające do stworzenia popularnej „wykładni” współczesnej młodomowy dla szerokiego gremium odbiorców – przyszłych użytkowników Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży, tj. zarówno przedstawicieli młodego pokolenia, jak i rodziców, seniorów, pedagogów, dziennikarzy, językoznawców i kulturoznawców.
Wymiernym efektem projektu jest organizacja XXIX Tygodnia Kultury Języka, 4 wykładów Mistrzów, 3 warsztatów dla nauczycieli i młodzieży.
Bardzo istotnym rezultatem projektu jest także powstanie strony internetowej popularyzującej wiedzę o języku i kulturze najmłodszych pokoleń: Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży: https://obserwatorium-mlodziezy.ujk.edu.pl/.
Strona Obserwatorium realizuje cele naukowo-popularyzatorskie oraz edukacyjne: gromadzi informacje i systematycznie tworzy bazę wiedzy dotyczącej języka młodego pokolenia, ułatwia również „dostęp” osobom dorosłym do sposobu postrzegania i waloryzowania świata właściwego współczesnej młodzieży. Baza danych umożliwi językoznawcom współpracującym w ramach zespołu Obserwatorium:
- ogląd i analizę zjawisk językowych i tendencji kulturowych widocznych w zachowaniach współczesnej młodzieży (wartości, relacje, przestrzeń, zainteresowania, edukacja, czas wolny);
- monitorowanie neologizmów językowych kreowanych przez młodzież w relacjach zapośredniczonych cyfrowo oraz w kontaktach bezpośrednich;
- prowadzenie rejestru i opisu najbardziej popularnych struktur językowych wraz z przykładami użyć;
- tworzenie rejestru i opisu haseł/ domen/słów kluczowych składających na obraz świata percypowanego przez młodzież;
- tworzenie rejestru i opis preferowanych sposobów uczestnictwa w kulturze młodzieżowej (w tym fenomen subkultur i zjawisko współczesnej postsubkulturowości).
####
Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży
####