Kieleckie Towarzystwo Naukowe

Procedura wydawnicza

Starając się o wysoki poziom naukowy publikowanych przez KTN książek, przyjmujemy poniższe zasady procedury wydawniczej:

  1. Publikacja powinna być zgłoszona do Komisji Wydawniczej KTN na specjalnym formularzu: Zgłoszenie publikacji do planu wydawniczego KTN. Wraz ze zgłoszeniem autor dostarcza wersję elektroniczną pracy w formie pliku Word i wydruk.
  2. Tryb pracy Komisji Wydawniczej określony jest w przyjętym Regulaminie.
  3. W przypadku redagowanych prac wieloautorskich wniosek o publikację jest formułowany przez redaktora naukowego (lub redaktorów naukowych).
  4. Komisja dokonuje wstępnej oceny zgłoszeń wydawniczych, analizuje zgodność tematyki z celami statutowymi KTN, wskazuje recenzentów i przekazuje swoje ustalenia Zarządowi, który formułuje ostateczną zgodę na przyjęcie pracy do publikacji.
  5. Przed podjęciem decyzji o wyborze recenzenta praca jest poddana procedurze antyplagiatowej. KTN korzysta z programu Rapidus – System Antyplagiatowy.
  6. Zarząd sprawuje nadzór nad przestrzeganiem standardów wydawniczych zgodnych z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (Committee on Publication Ethics; https://publicationethics.org/resources/code-conduct).
  7. Decyzje dotyczące skierowania zgłoszonej pracy do recenzji podejmowane są na podstawie wniosku autora, w przypadku redagowanych prac wieloautorskich – redaktora naukowego. Wraz z wnioskiem składane są również oświadczenia autorskie i wydruk pracy.
  8. Recenzentów wydawniczych proponuje Komisja Wydawnicza KTN, a zatwierdza Zarząd, biorąc przy tym pod uwagę zaistnienie konfliktów interesów.
  9. Zarząd wyznacza termin sporządzenia recenzji i dba o jego dotrzymanie.
  10. W razie przekroczenia przez recenzenta terminu Zarząd może wyznaczyć nowego recenzenta.
  11. Recenzenci wydają swoje opinie w sposób niezależny.
  12. W przypadku redagowanych prac wieloautorskich recenzenci mogą oceniać odrębne części przedstawionego maszynopisu.
  13. Recenzje sporządzane są z zachowaniem zasady poufności, maszynopisy/rozdziały monografii wieloautorskiej są anonimizowane.
  14. Recenzje sporządzane są zgodnie z formularzem recenzji zaakceptowanym przez Zarząd.
  15. Redaktor naukowy odpowiada za zapewnienie odpowiedniej jakości i rzetelności naukowej wszystkich części redagowanej przez siebie publikacji.
  16. Redaktor naukowy zobowiązuje się do informowania autorów o wprowadzonych w tekście zmianach. Ponadto zapewnia autorom prawo do wycofania tekstów, jeśli zmiany te nie są przez nich akceptowane.
  17. Redaktor naukowy może wycofać pracę z publikacji, jeśli uzna ją za nierzetelną naukowo lub niezgodną z przyjętymi zasadami etyki wydawniczej.
Shopping Cart