Młode słowa i nowe trendy. Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży – wchodzisz i wiesz! – podsumowanie
To projekt realizowany przez Kieleckie Towarzystwo Naukowe wraz z partnerami, mający na celu profesjonalną modernizację strony internetowej Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży oraz działania promocyjne i popularnonaukowe (w tym wykłady, warsztaty, podcasty/audycje), skierowane do młodzieży szkolnej, studentów i dorosłych (rodzice, pedagodzy, seniorzy), a także profesjonalistów (w tym obcokrajowców).
Filmowe podsumowanie naszych przedsięwzięć:
https://www.facebook.com/61559261527464/videos/1256868882131194
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.
Naszymi partnerami w realizacji zadania projektu, czyli modernizacji internetowego portalu społeczno-naukowego pn. Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży i popularyzacji zamieszczanych tam treści, obok wnioskodawcy, czyli Kieleckiego Towarzystwa Naukowego, są:
Uniwersytet Otwarty UJK
Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK
Wydawnictwo Naukowe PWN/ SJP PWN
Stowarzyszenie Impakt, Zagórska 70/17, 25-346 Kielce, Polska
Fundacja Szansa – Jesteśmy Razem, ul. Chlubna 88, 03-051 Warszawa
Uniwersyteckie Centrum Mediów
Partnerzy medialni
Prasa i portale prasowe:
Polska Agencja Prasowa;
„Gazeta Wyborcza”
Radio:
Radio „Kielce” SA,
Radio eM,
Radio SuperNova,
Radio Fraszka,
Telewizja:
Telewizja Świętokrzyska,
TVP 3;
Uniwersyteckie Centrum Mediów
Wykłady
21 maja 2024, Aula Biblioteki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Wykład: Język czy języki? O współczesnych tendencjach rozwoju języka polskiego. Prelegent: prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski, Komitet Językoznawstwa PAN).
Interesująca, syntetyczna prelekcja, ze wskazaniem m.in. na zmiany społeczne w języku polskim w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, wartość budowania Narodowego Korpusu Języka Polskiego (https://nkjp.pl/), najnowszą reformę ortografii, wybór Młodzieżowego Słowa Roku i działalność Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży (https://obserwatorium-mlodziezy.ujk.edu.pl/), odbyła się w auli Biblioteki UJK w Dni Jakości Kształcenia.
W wykładzie wzięli udział: władze Wydziału Humanistycznego i Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK, pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej, studenci, nauczyciele wraz z uczniami z Zespołu Szkół Społecznych im. Mikołaja Reja, II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego i VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego.
Zarejestrowany wykład prof. Marka Łazińskiego można obejrzeć na kanale YouTube Uniwersytetu Otwartego UJK, https://www.youtube.com/watch?v=kufF7F-WugQ
***
8.10.2024, Kieleckie Centrum Kultury. Wykład: Jak mówi współczesna młodzież? Prelegentka: dr hab. Joanna Senderska prof. UJK.
Interesującego wykładu prof. UJK Joanny Senderskiej, sekretarza naukowego w Zespole Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży, wysłuchali m.in. członkinie i członkowie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach, a także przedstawicielki Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK.
Zarejestrowany wykład prof. UJK Joanny Senderskiej na temat języka współczesnej młodzieży oraz feminatywów jest dostępny na fanpejdżu projektu Młode słowa i nowe trendy. Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży – wchodzisz i wiesz!, https://www.facebook.com/61559261527464/videos/1333362360965456
***
17.10.2024, Muzeum Dialogu Kultur. Wykład: Mity współczesnej kultury młodzieżowej. Prelegent: dr hab. Marcin Napiórkowski, prof. UW.
W inspirującym wykładzie, zrealizowanym wspólnie z Muzeum Dialogu Kultur w ramach cyklicznych spotkań „Czwartki z Dialogiem”, wzięli udział przedstawiciele Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK, Kieleckiego Towarzystwa Naukowego, Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży oraz inni zainteresowani kielczanie.
Zarejestrowany wykład dr hab. Marcina Napiórkowskiego dostępny jest na kanale YouTube Kieleckiego Towarzystwa Naukowego https://www.youtube.com/watch?v=eSwHld9As5M
***
18.10.2024, Centrum Edukacji i Kultury, „Szklany Dom”. Wykład: Język czy „brainrot”? Krótki przewodnik po komunikacji współczesnej młodzieży. Prelegentka: dr hab. Anna Wileczek, prof. UJK.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy VIII ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Brzezinkach, Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach-Scholasterii, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Mąchocicach Kapitulnych oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Masłowie.
Wykład zakończyły warsztaty połączone z quizem.
Wykład jest dostępny tutaj: https://www.facebook.com/watch/?v=548458928134265
Warsztaty
24 czerwca 2024, Muzeum Dialogu Kultur. Warsztaty: Młodzianizmy bez granic – krótki kurs dla „młodych duchem”. Prelegentki: Katarzyna Kwas i Julia Łukasik, Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży.
Kilkuosobowa, zróżnicowana wiekowo grupa zainteresowanych kielczan wysłuchała prelekcji z ciekawymi przykładami młodzianizmów, wywodzących się z języka angielskiego, a potem uczestniczyła w zajęciach warsztatowych: najpierw offline, podczas których należało grupowo wymyśleć definicje wylosowanych młodych słów, a potem online – rozwiązując, przy pomocy aplikacji Kahoot!, quiz z użyciem tychże.
***
16.09.2024, IV Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie. Warsztaty: Język-człowiek-świat. Wśród odmian polszczyzny. Prelegentka: dr Agnieszka Rosińska-Mamej.
***
17.09.2024, Szkoła Podstawowa nr 18 im. Z. Kruszelnickiego „Wilka” w Kielcach. Warsztaty: Czy są nam potrzebne różne odmiany polszczyzny? Prelegentka: dr hab. Joanna Senderska prof. UJK.
W warsztatach wzięła udział klasa 7a. Uczestnicy mieli szansę w sposób swobody wypowiadać się, używając swojego slangu, ale dowiedzieli się również, jak ważne jest odpowiednie dobieranie stylu wypowiedzi do odbiorcy i kontekstu aktu komunikacyjnego.
***
30.09.2024, Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej w Kielcach. Warsztaty: Na tropie młodzianizmów? Prelegentki: Zuzanna Salwa, Gabriela Siodłak, Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży.
Prowadzące, pod opieką mgr Anity Jagun, koordynatorki OJiKM ds. kontaktu z młodzieżą, opowiadały o pracy w OJiKM, o realizowanych projektach, Plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku, a także przeprowadziły test znajomości młodzianizmów wśród swoich nastoletnich kolegów. Uczestnicy warsztatów podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat języka oraz opowiedzieli o najpopularniejszych obecnie słowach.
***
24.10.2024, Zespół Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Warszawie. Warsztaty: W świecie skibidi – młodomowa w praktyce. Prelegentki: Victoria Skóra, Maria Krasińska, Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży,
Prelegentki, pod opieką mgr Anity Jagun, koordynatorki OJiKM ds. kontaktu z młodzieżą, opowiedziały krótko o pracy OJiKM, przedstawiły popularne neologizmy młodzieżowe, przeprowadziły wśród uczestników grę Kahoot! i sprawdziły, jakie młodzianizmy są przez nich używane w codziennych rozmowach.
Promocja
Fanpejdż projektu Młode słowa i nowe trendy. Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży – wchodzisz i wiesz! (https://www.facebook.com/profile.php?id=61559261527464) założony 8 maja 2024 i prowadzony przez dr Monikę Bator, członkinię Zespołu Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży.
***
Relacja z wykładu prof. Marka Łazińskiego, zatytułowanego: Język czy języki? O współczesnych tendencjach rozwoju języka polskiego (YouTube Uniwersytetu Otwartego UJK), https://www.youtube.com/watch?v=bswm-Mo3lbk
***
Joanna Orkisz-Gola, Zrozumieć slang młodzieży. W tłumaczeniu pomoże specjalna aplikacja. (Relacja o projekcie Młode słowa i nowe trendy. Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży – wchodzisz i wiesz! w TVP3), https://kielce.tvp.pl/77647164/zrozumiec-slang-mlodziezy-w-tlumaczeniu-pomoze-specjalna-aplikacja
***
Daniel Lenart, Młodomowa. Jak zrozumieć język współczesnej młodzieży? Radio Kielce
(Relacja o warsztatach Młodzianizmy bez granic – krótki kurs dla „młodych duchem” w Muzeum Dialogu Kultur, 24.06.2024), https://radiokielce.pl/1204835/mlodomowa-jak-zrozumiec-jezyk-wspolczesnej-mlodziezy/
***
18.09.2024. Promocja Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży podczas Salonu Maturzystów Perspektywy 2024, który odbył się w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.
***
Możliwość pobrania darmowej i bezpiecznej aplikacji Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży. Jest to aplikacja na Androida.
https://obserwatorium-mlodziezy.ujk.edu.pl/aplikacja-ojikm/
***
Vlog w ośmiu odcinkach, w którym prof. UJK Anna Wileczek, mgr Ania Jagun i Victoria Skóra z OJiKM omawiają etymologię i znaczenie wybranych neologizmów młodzieżowych.
- Aura
- Side Eye
- Goofy
- Kerować
- Pookie
- Rizz
- Beef
Całość jest dostępna na fanpejdżu projektu Młode słowa i nowe trendy. Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży – wchodzisz i wiesz!,
https://www.facebook.com/61559261527464/videos/8347724188671253 (jeden odcinek w opisie, trzy w komentarzach)
https://www.facebook.com/61559261527464/videos/3347880092014116 (jeden odcinek w opisie, trzy w komentarzach)