Kieleckie Towarzystwo Naukowe

Kieleckie Towarzystwo Naukowe i Muzeum Dialogu Kultur serdecznie zapraszają 17.10. 2024 r. o godz. 17.00 do Muzeum Dialogu Kultur (Rynek 3) na wykład Pana Prof. Marcina Napiórkowskiego pt. “Mity współczesnej kultury młodzieżowej”.

>>Opowieści o młodzieży łamiącej normy, zasady i święte nakazy przodków są stare jak świat. Każda kultura miała własną wersję. Narzekanie na młodych, dawniej spisywane na glinianych tabliczkach, dziś wybucha w postaci kolejnych fal internetowej paniki i dziwacznych legend miejskich o “słoneczku”, “lalce Momo” albo “niebieskim wielorybie”.
A jednak ostatnie dekady faktycznie przyniosły istotną zmianę w relacjach “młodych” i “starych”. Błyskawiczne zmiany technologiczne sprawiły, że kolejne pokolenia w odmienny sposób korzystają z mediów i snują różne opowieści. Jak uchwycić tę odmienność, nie wpadając jednocześnie w spiralę paniki? Jak dostrzec potencjał w różnorodności i uwolnić siłę harmonijnej współpracy między “pokoleniami druku” a “pokoleniami smartfonów”?<<

Marcin Napiórkowski jest doktorem habilitowanym kulturoznawstwa, wykładowcą w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Pełni funkcję dyrektora Muzeum Historii Polski. Zajmuje się semiotyką kultury i pamięcią zbiorową. Publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Więzi”, „Znaku”, „Kulturze Współczesnej”, „Gazecie Wyborczej” i „Krytyce Politycznej”. Wśród książek, które napisał, są m.in. „Kod kapitalizmu”, „Mitologia współczesna”, „Władza wyobraźni”, „Powstanie umarłych” i „Turbopatriotyzm”, „Naprawić przyszłość. Dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści, żeby uratować świat”, “1989. Pozytywny mit” (Marcin Napiórkowski, Mirosław Wlekły, Katarzyna Szyngiera). Jest autorem bloga „Mitologia współczesna” poświęconego semiotycznej analizie zjawisk kultury współczesnej, a także współautorem musicalu o Okrągłym Stole pt. „1989″ w reżyserii Katarzyny Szyngiery, wystawionego przez Teatr Słowackiego i Gdański Teatr Szekspirowski (niedawno pokazanego w Teatrze TVP).

Wykład będzie transmitowany: https://www.youtube.com/watch?v=eSwHld9As5M.

 

Źródło zdjęcia: Twitter

Projekt “Młode słowa i nowe trendy. Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży” uzyskał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.

Zapraszamy do śledzenia wiadomości o podejmowanych przez nas działaniach: https://www.facebook.com/profile.php?id=61559261527464

Shopping Cart